• Witamy
  • U nas znajdziesz czas na modlitwę
  • U nas znajdziesz czas na zabawę

Wycieczka na Mazury 8–10 maja 2012 r. - pełna relacja

4
"Jest taki kraj, tysiąca jezior, gdzie moje myśli biegną... " – słowa z hymnu Mazur wypowiedzieć może dziś każdy, kto był z nami na wycieczce. Nie ma osoby, której nie zachwyciłoby bogactwo przyrody, pięknych krajobrazów oraz mnóstwo atrakcji tej krainy

Pierwszego dnia odwiedziliśmy Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Jest to miejsce, gdzie mogliśmy szczególnie blisko doświadczyć kontaktu z fauną Mazur i nie tylko, przechadzając się pomiędzy zwierzętami, oglądając je z bliska. Naszymi towarzyszami były: jelenie Dybowskiego, koniki polskie, osły, sarny, daniele, a także wiele innych.

Kolejnym punktem na planie naszej wycieczki było Muzeum sprzętu wojskowego w Mrągowie. Ku zdumieniu wszystkich, dziewczęta w takim samym stopniu jak chłopcy zafascynowane były ogromnymi maszynami. Najwięcej emocji budziła przejaźdźka transporterem opancerzonym, w którym każdy mógł poczuć się jak na wojnie.

Tak męczący, zdawałoby się, dzień zakończyły rozgrywki sportowe na placu zabaw w miejscu naszego zakwaterowania, gdzie nie pierwszy raz nasi wychowankowie udowodnili, iż mają niespożytą energię.

Drugi dzień naszej wyprawy rozpoczęliśmy uczestnictwem we Mszy Świętej w Sanktuarium Maryjnym w Świętej Lipce. Wysłuchalismy koncertu organowego, po czym wraz z Panią Przewodniczką udaliśmy się na zwiedzanie tego zabytkowego miejsca.

Interesujące dla naszej młodzieży okazało się miasteczko Reszel i znajdujący się tam zamek, który owiany jest tajemniczą legendą o pięknej kobiecie, posądzonej o czary. Cała grupa, pokonując mnóstwo schodków, dzielnie wspięła się na szczyt wieży zamku, skąd podziwialiśmy przepiękną panoramę miasta i okolic.

Wilczy Szaniec w Gierłoży to miejsce wielu niemych świadków historii. O znajdującej się tam niegdyś głównej kwaterze Adolfa Hitlera, dziś świadczą ruiny bunkrów oraz stare szumiące drzewa. Pani Przewodniczka przybliżyła nam kilka niezbędnych faktów historycznych, a także pokazała główne obiekty Wilczego Szańca.

Muzeum Przyrodnicze znajdujące się w Krutyni, było kolejnym odwiedzonym przez nas miejscem. W budynku, który niegdyś był stodołą, znajduje się dziś ponad 200 okazów wypchanych ptaków i zwierząt. Niezwykłym doświadczeniem było stanąć oko w oko z orłem bielikiem, bobrem czy łabędziem.

W Rezerwacie Zakręt, jak nigdzie indziej, doświadczyć można bliskości przyrody, zobaczyć działanie natury oraz poczuć najprawdziwszy spokój. „Zakochana para“ czyli dąb obejmujący konarami sosnę, a także jeziorka w środku lasu, zieleń, która ma tu wyjątkową głębię i wszechogarniająca cisza – wszystko to sprawiało, że w Rezerwacie czuliśmy się jak w baśniowej krainie.

Trzeci, ostatni dzień wycieczki spędziliśmy w Galindii - krainie historycznego plemienia Galindów. Po zaskakującym powitaniu oprowadzeni i zapoznani zostaliśmy z wierzeniami i zwyczajami ówczesnego ludu. Potem, przebrani w specjalne stroje, udaliśmy się do Sali Książęcej, gdzie wspólnie wybieraliśmy wodza naszej wycieczki. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe maczugi.

I nastąpił czas powrotu… Żal odjeżdżać, ale cóż począć... Wracając, wstąpiliśmy na obiad do McDonald‘s, a następnie zmęczeni, ale szczęśliwi i bogaci w nowe doświadczenia, pojechaliśmy do domu.

Kiedy pytamy naszych wychowanków czy podobała im sie wycieczka, odpowiadają: „Tak… tylko szkoda, że tak krótko…“
wróć do kroniki

Specjalny Ośrodek Wychowawczy prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Łukowie

(25) 798 28 63

(25) 798 28 62

ul. Stodolna 3, 21-400 Łuków